Všechno co mám ráda
lifestylový hobby magazín pro moderní a sebevědomé ženy.

Zázračná síla kaštanů pro vaše zdraví

Zázračná síla kaštanů pro vaše zdraví


V přírodě se povaluje poslední zbytek kaštanů, které děti zatím nevysbíraly na tvorbu zvířátek nebo jako krmivo pro lesní zvěř na zimu. Věděli jste ale, že naše babičky sbíraly kaštany pro jejich magickou sílu?

Říká se, že když si kaštany vložíte pod polštář, zbaví vás nastuzení a pomůžou od bolesti zad či revmatismu. Nebo když nasbíráte tolik kaštanů, kolik je vám let, vložíte je do plátěného sáčku, zašijte a budete je mít pod polštářem až do prvního jarního dne, nasají do sebe všechny škodliviny z těla a zbaví vás zlých snů. Dokonce by vás měly ochránit před rýmou a nachlazením.
👉 Když kaštany rozdrtíte ve hmoždíři na prášek, uschovejte ho ve vhodné krabičce jako šňupací tabák. Kdykoli prášek nasypete pod rohožku vašeho obydlí, bude chránit váš dům.
👉 Dáte-li si do kapsy jeden či více kaštanů, ochráníte své tělo před bolestmi kyčlí, kolenou nebo při rýmě. Lidoví léčitelé tuto metodu dokonce doporučují i při neplodnosti.

Tinktura, elixír nebo koupel

👉 Tinkturu z kaštanů ocení lidé hlavně při problémech s hemoroidy, artritidou, bolestmi kloubů, svalů a šlach, při podvrtnutí, zánětech, otocích či svědivých ekzémech. Za její příznivé působení na uvedené neduhy je odpovědná látka zvaná aescin. Na její přípravu si opatřete 15 g kaštanů a 0,5 litru lihu. Kaštany jemně nastrouhejte, vsypte je do uzavíratelné láhve a zalijte 0,5 l lihu (nejlépe 50%, lze použít i slivovici). Za občasného protřepání nechejte 3 týdny louhovat, poté přefiltrujte a nádobu opět důkladně uzavřete. Tinktura je vhodná zejména jako lokální mazání na klouby postižené revma a dnou.

👉 Na uvolnění svalů po lyžování, namáhavé túře, cvičení apod se vám bude hodit elixír z kaštanů. Díky němu se svaly uvolní a přestanou bolet. Tímto elixírem můžete ošetřovat klouby, otoky, křečové žíly. Pokud trpíte na migrénu, naneste elixír na vatový tampon a masírujte krční páteř směrem k hlavě a také od spánku směrem k vlasovému porostu. Úleva se dostaví v podstatě ihned. Na elixír si připravte 60 ml alpy (francovky) a 2 kaštany. Kaštany oloupejte, rozkrojte je na 4 díly. Do uzavíratelné sklenice nalijte alpu a vložte do ní připravené kaštany. Nechte 30 dní uležet. Každý den lahev protřepejte. Po 30 dnech přeceďte a slijte zpět do původní lahvičky.

👉 Kaštanová koupel na revma uleví při artritidě. Připravte si 3 lžíce nasekaných kaštanů, 2 hrsti čerstvých větviček smrku a 3 litry vroucí vody. Kaštany a větvičky smrku smíchejte dohromady, přelijte vroucí vodou necháme přes hodinu louhovat. Přeceďte a vzniklý čaj nalijte do vody ve vaně. Koupel by měla trvat 15 minut. Pro její zintenzivnění si dopřejte 20 minutovou relaxaci pod přikrývkou. Tuto proceduru opakujeme 5 dní po sobě.
Koupel účinkuje i na krásu. V tomto případě jednu polévkovou lžíci prášku z kaštanu zalijte 0,5 litrem vody a nechte přes noc louhovat. Druhý den přiveďte k varu a nalijte do vaší koupele. Zlepší se vám prokrvení pokožky, sjednotí se její tón a bude vypadat mladší.

Foto: Pixabay