Všechno co mám ráda
lifestylový hobby magazín pro moderní a sebevědomé ženy.

Kompostovat se dá i doma. Co budete potřebovat?

Kompostovat se dá i doma. Co budete potřebovat?

vermikomposter urbalive

Zkompostujte snadno a rychle veškerý bioodpad z vaší domácnosti.

K důslednému třídění odpadu a odběru farmářských bedýnek od lokálních pěstitelů přibyl další trend – chov žížal v domácích kompostérech. Díky nim totiž zlikvidujete ekologicky všechen bioodpad z vaší domácnosti.

Během několika let se stalo domácí kompostování celosvětovým fenoménem. Nejen, že ekologicky zlikvidujete odpad, ale získáte i vysoce kvalitní hnojivo, na kterém si pochutnají vaše rostlinky. Přispějete také ke snížení produkce organického odpadu tvořeného zbytky zeleniny a ovoce. Právě ten je totiž hlavní složkou komunálního odpadu. Během svého rozkládání bioodpad vyprodukuje na skládce velké množství skleníkových plynů, konkrétně metanu. Dopřejte si skvělý pocit, že konáte dobrý skutek pro naší planetu.

JDEME DO TOHO!

Pro začátek si budete muset pořídit vermikompostér. Pokud si koupíte designový, nebudete muset řešit nedostatečné místo na balkoně. Kompostovat totiž zvládnete snadno a elegantně třeba i uprostřed obýváku. Například vermikompostér Urbalive vysočinské značky Plastia byl vyroben s maximálním důrazem na estetiku předním českým architektem a designérem prof. ak. arch. Jiří Pelclem tak, aby se stal chloubou vašeho domova. Dokonce je držitelem cen Red Dot Design Award a Good Design, a vy ho seženete zde.

👉 Pak už si budete muset opatřit jen větší množství žížal. Nemyslíme tím, že se vydáte na lov dešťovek na ulici nebo zahradu, speciálně vyšlechtěné Kalifornské žížaly seženete na internetu nebo pomocí mapy komunitních zahrad a kompostérů. V porovnání s českými žížalami zvládnou kalifornské žížaly přeměnit hromadu odpadků jednou tak rychleji. Za den totiž zvládnou zkonzumovat potravu o hmotnosti 50 až 100 % své tělesné váhy. Žížaly ihned nepřekrmujte, dejte jim čas. Až poté, co začne odpad rychleji ubývat, můžete vhazovat více odpadu.

TO JE VŠECHNO?

Úspěch je zaručen, když budete pravidelně vhazovat odpad do vrchní části kompostéru, pečlivě zavírat víko, aby měly žížaly tmu a budete udržovat stálou teplotu kolem 20 °C.

👉 Pokud se vám bude tvořit přebytečná voda ze zeleninových a ovocných slupek bohatých na dusík, do kompostéru přidejte suroviny s obsahem uhlíku, jako jsou například kartony od vajec. Správný poměr uhlíku a dusíku výrazně přispěje ke správnému vzniku kompostu. Kromě již zmíněných slupek, můžete vhazovat zbytky vařené zeleniny, papírové kávové filtry, kávovou sedlinu, rozdrcené vaječné skořápky, papírové ubrousky, suché pečivo, listy pokojových a venkovních rostlin nebo čajové lístky. V přírodních čajových sáčcích se žížaly často a rády rozmnožují.

👉 Nikdy nevhazujte citrusy, koření, zázvor, zbytky masa a uzenin, kosti, mléčné výrobky, odpad z ryb ani tuky. Jedině tak se vyvarujete nežádoucím pachům a váš organický odpad se promění ve vysoce kvalitní přírodní hnojivo s příjemnou zemitou vůní. Kompost lehce prohrábněte jen když se vám bude zdát příliš vlhký nebo málo provzdušněný. Každým zbytečným prohrábnutím byste udělali žížalám zmatek v jejich domově a v umístění vajíček.

👉 Další dobrou radou je, abyste při zakládání kompostu nevhazovali do kompostéru košťálové zbytky zeleniny nebo slupky od brambor. Počáteční malý počet žížal by nestihlo svými enzymy kompost rozložit a ten by pak mohl začít hnít nebo zapáchat. Po dvou až třech týdnech budou žížaly v plné formě a připraveny na více jídla. Asi tak za 3 měsíce vytočíte ze spodní části kontejneru svou první várku domácího kompostu. Hnojivo, které se nazývá žížalí čaj bude plné minerálních látek, enzymů a dalších prospěšných živin. Výkaly žížal obsahují hormony a aminokyseliny zvyšující růst rostlin. Díky tomu, budou vaše rostliny, bylinky i pěstovaná zelenina zdravější a bez nemocí.

RADA NA ZÁVĚR

Správně založený vermikompostér nikdy nezapáchá. Pokud je to naopak, stala se někde chyba. Překontrolujte, zda je v kospostéru správná vlhkost, teplota, dostatek vzduchu, zda jsou žížaly živé, není v kompostéru plíseň, nebo zda někdo do nádoby omylem nevhodil nepatřičný odpad. Dalším důvodem může být příliš velké množství organických zbytků, které žížaly nestačily zpracovat. Tyto zbytky zvyšují vlhkost substrátu, který vede k hnilobě a zápachu. V tom případě odstraňte všechen nevhodný odpad, případně začněte znovu ve vymytém vermikompostéru za pomocí vybraných žížal z vermikompostu.