Všechno co mám ráda
lifestylový hobby magazín pro moderní a sebevědomé ženy.

Vypěstujte si doma zdravé microgreens

Vypěstujte si doma zdravé microgreens

microgreens recept navod

Malé zelené výhonky zvané microgreens obsahují vysoký počet vitamínů a minerálů.

Microgreens – co to je?

Název Microgreens pochází z angličtiny a označuje malé výhonky mladé zeleniny. Zkoušeli jste si už na Velikonoce vypěstovat osení z ovsa? Úplně stejně si můžete vypěstovat mnoho dalších rostlinek. Jsou nenáročné, bude jim stačit jen dostatečný přísun tepla a světla. Jakmile se na výhoncích objeví první děložní lístky nebo první pravé lístečky, můžete sklízet. Nejedná se tedy o klíčky, ale mladé rostlinky vysoké 5 až 20 cm dle druhu zeleniny. Dočkáte se jich po 5 až 14 dnech od vysetí a oproti klíčkům se konzumují bez kořínků. Vrchní část rostlinky odstřihnete z pěstící nádoby a hned si je můžete nasypat do salátů, polévky, na chleba s máslem nebo pomazánkou. Jistě vás překvapí intenzivnější chutí než znáte u dospělé zeleniny. Vašemu tělu dodají živiny a nabijí vás energií. Pěstovat ji lze kdykoli během roku, bez použití chemie, hnojiv a navíc v bio kvalitě.

Dopřejete svému tělu plnou dávku vitamínů, prvků a živin bez chemického ošetření. Microgreens jsou bohaté na draslík, železo, zinek, hořčík, měď, vitamín A, B, C a K.

Jak microgreens pěstovat

Kromě obyčejného truhlíku, květináče nebo nádoby s vatou se vám budou hodit speciální klíčící misky. V misce semínka namočíte při pokojové teplotě, pravidelně proplachujete a pak už jen čekáte, až začnou klíčit. V případě, že sáhnete po truhlíku, zvolte speciální zeminu na výsev a množení. Poté, co semínka vyklíčí a rostlinky dosáhnou požadované velikosti, můžete sklízet. Postupně je odstříhávejte a rovnou spotřebujte. Výhonky vám vydrží v lednici v uzavřené nádobě až dva týdny, v tom případě je ale před uskladněním nenamáčejte!

Jaké microgreens můžete vypěstovat?

Mezi nejoblíbenější microgreens patří: řeřicha, česnek, hrášek, čočka, červené zelí, řepa, ředkvička, ředkev, bazalka, brokolice, hořčice, vojtěška, kukuřice, pískavice, jetel, oves, koriandr, slunečnice  a podobně. Před vysetím si opatřete kvalitní semínka nejlépe v BIO kvalitě, která jsou určená k nakličování nebo na microgreens. Jedině taková semínka nejsou chemicky ošetřena. Semínkám určeným pro zahrádku nebo velkoplodým osivům se určitě vyhněte. Bývají chemicky ošetřena, barvena a mají nízkou klíčivost. Máte-li vlastní semínka ze zahrádky, můžete použít i ta.